Zajímavosti

Pověsti, zajímavosti a tipy na výlety

Západní Čechy jsou plné míst a lokací, ke kterým se pojí i spousta povídek a příběhů, které stojí za to proč sem za námi přijed nebo si o nich alespoň přečíst. Pokud se rozhodnete k nám zavítat, sami či s rodinou, určitě se tu nebudete nudit. 


POVĚST O ZÁCHRANNÉM ZVONU

Do roku 1914 býval ve městě Teplá zvyk, kdy se v zimě ( od listopadu do Velikonoc) vyzvánělo zvonem na věžičce městské radnice. Bylo to za účelem pomoci případným zbloudilcům z okolí, kteří ve tmě častokrát sešli z cesty. Tenkrát byl často zvon jejich jedinou záchranou třeba před umrznutím.

Jeden takový večer projížděl okolím i bohatý pán ze Slavkova. Tma a mlha, která se rozprostírala hustou lesní cestou zapříčinila, že pánův kočí sjel z cesty a zapadl do bažiny, kde se on i kůň s povozem utopili. Pánovi se podařilo zachránit si život. Bohužel neměl tušení kde je a kudy se má vydat dál. Potácel se tmou unavený, zraněný na pokraji sil. Náhle zaslechl v dálce zvonění, vyrazil tedy z posledních sil po zvuku zvonu. Až po nějaké době se před ním objevila stará pastouška, kde se uchýlil a přespal do rána.

Ráno došel do Teplé kde z vděčnosti věnoval městu štědrý obnos peněz a stříbrný zvon.

Za to měl vyzvánět na podzim a v zimě, celou hodinu. 

KLÁŠTER TEPLÁ

Vydejte se na prohlídku krás velkolepého Kláštera Teplá, který nabízí nemálo atraktivních pohledů.

Klášter založil  v roce 1193 český šlechtic Hroznata. Většinu doby byl klášter vystavován těžkým časům, kterým naštestí pro nás pro všechny odolal. Od 50.let 20.století byl klášter uzavřen a sloužil jako kasárna Československé lidové armádě 28 let. V 90.letech byl navrácen řádu premonstrátů.

Klášter podstoupil také spoutu oprav a rekonstrukcí, na kterých se postupně stále pracuje. Je ale přístupný pro veřejnost v několika jeho částech, kde se konají prohlídky, koncerty a výstavy.

Kromě unikátní knihovny a dalších vnitřních prostor určitě stojí za to, se projít areálem okolo budovy kláštera. Je to ideální místo pro odpočinek, jak po fyzické tak i po duševní stránce. Rozmanitost a rozlehlost zahrady rozhodně musíte poznat.

Příjemná a zábavná forma prohlídky okolo kláštera je také "Naučná stezka". Tu si nejen dospělí ale i děti naplno užijí.

Další informace a zajímavosti najdete na www.klastertepla.cz

DO NITRA STARÉHO LESA AŽ K PODHOŘE


Podhora je také jednou z nedílných součástí Tepelska a západních Čech obecně. Podhorní vrch 847 m.n.m., leží 5,6km od města Teplá a asi 5km od Mariánských Lázní. Je to dávno vyhaslá sopka, která má dva vrcholy, Velkou Podhoru (847 m.n.m.), která je nepřístupná a Malou Podhoru (829 m.n.m.), na které je umístěna vyhlídková plošina. Vrcholy jsou tvořeny čedičem(tmavá vyvřelá hornina), ve kterém bývají ukryty žlutozelené olivíny, krystaly nefelínu a další minerály. Na vyhlídku vede schodiště, obnovené v roce 1977. Je odtud výhled na Krušné hory, Doupovské hory, mohutný vrch Dyleň, vrchol Přimda, celý hřeben Českého lesa s výrazným Čerchovem, Třebouňská vrch, vysílač Krašov....

 Podhora je odedávna prováděna spoustou tajemných příběhů, ať už skutečnými nebo těmi méně uvěřitelnými.

Dříve si například lidé mysleli, že je Podhora nejvýšším bodem v Čechách. Věřili také, že v hoře žije  Duch hory, který řídí počasí nebo se poutníkům zjevuje v různých podobách. Duch hory se svými  schopnostmi a vlastnostmi velice přípomínal Krakonoše. Povídek kolem Podhory nebo bývalého Podhorského mlýna je mnoho.

Jeden ze skutečných, smutných příběhů, který se zde odehrál ve 40.letech 20 .století. Jednalo se o místo mezi dvěma Podhorskými vrcholy (tzv.sedlo), kde dříve stála Hannakamova kavárna. Těšila se velikému zájmu jak místních obyvatel, tak i turistů a lázeňských hostů. Majitel se svou ženou zde poskytovali příjemné prostředí pro všechny kteří se rozhodly vydat na vrcholek Podhory či jen na šálek dobré kávy nebo k odpočinku v místě uprostřed zalesněného, klidného místa. Školili se zde i záškodníci nacistické organizace Zeppelin k poválečné diverzní činnosti.

Po osvobození pátrala po těchto záškodnících dokonce i americká CIC. V roce 1945 přijeli na Podhoru aby si zjistili něco o organizaci od majitele kavárny. Toho však našli i s těhotnou manželkou a služebnou zastřelené. Nejspíš se jednalo o někoho z organizace Zeppelin.

Po válce kavárna chátrala a později byla rozebrána na stavební materiál. Dochovaly se jen základy zdiva a sklepení. Dnes stojí na tomto místě vysílací stožár.

Ale dobová a tajemná atmosféra tohoto místa, zde zůstane navždy. Kdo ví, třeba se někdy zase obnoví zašlá sláva tohoto místa a bude opět potřeba nějaké příjemné kavárny, k občerstvení a pobavení.