INTERESSANT

Geschichten und interessante Ausflugsziele 

Westböhmen ist ein Ort, der voll an Plätze und Lokationen ist, die mit vielen Geschichten zu verbinden sind. Diese Geschichten sind wert zu lesen und können auch ein Grund dafür sein, uns hier zu besuchen. Wenn sie uns mit ihren Familien oder auch allein besuchen wollen, können wir versprechen, dass sie sich nicht langweilen werden. 


DIE LEGENDE ÜBER DEN KLANG DER RETTUNGSGLOCKE

Bis zu dem Jahr 1914 war in der Teplstadt eine Tradition bekannt. Im Winter (ab Herbst bis Ostern) wurde auf der Turm des Rauthauses mit der Glocke geklungen, denn der Klang sollte den Wandern helfen, die sich verlauften und in der Dunkelheit ihren Weg verloren. Die Glocke stellte oft die einzige Chance dar, den Weg wiederzufinden bevor man die Nacht in dem Wald verbringen musste. Die Übernachtung in dem Wald bedeutete eine große Erfrierungsgefahr.

Eines Tages reiste in der Umgebung ein reicher Mann aus Slawkow. Die Dunkelheit und der Nebel erstreckten sich in dem dicken Wald. Der Kutscher war aus dem Weg gefahren und in dem Sumpf gefallen. Dem reichen Mann gelang es sein Leben zu retten, aber dem Kutscher mit seinem Pferden nicht. Leider hatte er keine Ahnung, wo er sich befiand, wo er weitergehen soll. Er taumelte durch die Dunkelheit, erschöpft, verletzt, unter Anspannung aller Kräfte, aber dann hörte er in der Ferne auf einmal den Klang der Glocke. Er machte sich auf dem Weg und stieß auf eine kleine, alte Hüte, wo er die Nacht verbrach. 

Nächsten Morgen fand er den Weg zu Teplstadt. Aus Dankbarkeit schenkte der Mann eine Summe von Geld und eine silbernde Glocke, die im Herbst und Winter die ganze Stunde klingen sollte. 

KLOSTER TEPLÁ

In dem großartigen Kloster Teplá wird eine Reihe von attraktiven Ansichten angeboten.

Klášter založil  v roce 1193 český šlechtic Hroznata. Většinu doby byl klášter vystavován těžkým časům, kterým naštestí pro nás pro všechny odolal. Od 50.let 20.století byl klášter uzavřen a sloužil jako kasárna Československé lidové armádě 28 let. V 90.letech byl navrácen řádu premonstrátů.

Klášter podstoupil také spoutu oprav a rekonstrukcí, na kterých se postupně stále pracuje. Je ale přístupný pro veřejnost v několika jeho částech, kde se konají prohlídky, koncerty a výstavy.

Kromě unikátní knihovny a dalších vnitřních prostor určitě stojí za to, se projít areálem okolo budovy kláštera. Je to ideální místo pro odpočinek, jak po fyzické tak i po duševní stránce. Rozmanitost a rozlehlost zahrady rozhodně musíte poznat.

Příjemná a zábavná forma prohlídky okolo kláštera je také "Naučná stezka". Tu si nejen dospělí ale i děti naplno užijí.

Další informace a zajímavosti najdete na www.klastertepla.cz

INS INNERE DES ALTEN WALDES BIS ZU PODHORA 

Podhora ist nicht nur ein untrennbare Teil der Umgebung von Teplstadt, sondern allgemein wichtig in Westböhmen. Der Gipfel von Podhora (847 ü. d. M) ist 5,6 km von Teplstadt entfernt und ungefähr 5 km von Marienbad. Es ist ein erloschener Vulkan, der zwei Gipfeln hat, die Große Podhora (847 ü. d. M.), der unreichbar ist und die Kleine Podhora (829 ü. d. M.), wo ein Aussichtsplateau gestellt ist. Die Gipfeln bestehen aus dem Basalt, in welchem sich viele Mineralsorten verstecken. Auf dem Aussichtspunkt leiten die Treppen, die in dem Jahr 1977 erneuert wurden. Vom diesem Aussichtspunkt kann man das Erzgebirge, Duppauer Gebirge, Gipfel Dyleň, Přimda, Böhmischer Wald usw. hervorragend beobachten.

 Podhora je odedávna prováděna spoustou tajemných příběhů, ať už skutečnými nebo těmi méně uvěřitelnými.

Dříve si například lidé mysleli, že je Podhora nejvýšším bodem v Čechách. Věřili také, že v hoře žije  Duch hory, který řídí počasí nebo se poutníkům zjevuje v různých podobách. Duch hory se svými  schopnostmi a vlastnostmi velice přípomínal Krakonoše. Povídek kolem Podhory nebo bývalého Podhorského mlýna je mnoho.

Jeden ze skutečných, smutných příběhů, který se zde odehrál ve 40.letech 20 .století. Jednalo se o místo mezi dvěma Podhorskými vrcholy (tzv.sedlo), kde dříve stála Hannakamova kavárna. Těšila se velikému zájmu jak místních obyvatel, tak i turistů a lázeňských hostů. Majitel se svou ženou zde poskytovali příjemné prostředí pro všechny kteří se rozhodly vydat na vrcholek Podhory či jen na šálek dobré kávy nebo k odpočinku v místě uprostřed zalesněného, klidného místa. Školili se zde i záškodníci nacistické organizace Zeppelin k poválečné diverzní činnosti.

Po osvobození pátrala po těchto záškodnících dokonce i americká CIC. V roce 1945 přijeli na Podhoru aby si zjistili něco o organizaci od majitele kavárny. Toho však našli i s těhotnou manželkou a služebnou zastřelené. Nejspíš se jednalo o někoho z organizace Zeppelin.

Po válce kavárna chátrala a později byla rozebrána na stavební materiál. Dochovaly se jen základy zdiva a sklepení. Dnes stojí na tomto místě vysílací stožár.

Ale dobová a tajemná atmosféra tohoto místa, zde zůstane navždy. Kdo ví, třeba se někdy zase obnoví zašlá sláva tohoto místa a bude opět potřeba nějaké příjemné kavárny, k občerstvení a pobavení.


ZA NEJKRÁSNĚJŠÍ VYHLÍDKOU


Připravuje se...